Ogród praktyczny czy nastawiony na aspekt wizualny – na co dziś postawić?

Każdy ogród przy domu może bez dwóch zdań być całkowicie piękny, mimo, że rzecz jasna piękno to pojęcie czysto względne. Przecież istnieją zagorzali miłośnicy ogrodowych krasnoludków, dla których będą one kanonem piękna… Pomijając kwestie estetyki, w fazie projektowania własnego ogrodu z pewnością dobrze byłoby się zastanowić, czy będziemy chcieli, by przeważająca była w nim funkcja pragmatyczna, czy może raczej ta wizualna.
W naszej geograficznej strefie ogród kojarzy się raczej z miejscem zorganizowanego w aktywny sposób wypoczynku, czyli praktycznie niekończącego się strzyżenia trawy, grabienia liści czy pielenia chwastów. W USA ogród ma za zadanie w sposób naturalny odpowiadać za to, by przedłużać funkcje salonu – służyć biernemu wypoczynkowi, by nie powiedzieć nawet tak, że: lenistwu. Stąd słynne tarasy z leżakami i baseny.
Sam ogród jest składnikiem otoczenia i w sporym stopniu będzie w pewnych warunkach podyktowany charakterem domu. Przy luksusowych willach raczej trudno znaleźć klasyczne ogrody owocowo-warzywne, a obok wiejskich chat krytych strzechą z reguły rzadko buduje się tarasy wypoczynkowe i baseny w stylu amerykańskim. Możemy swobodnie w całym tym zamieszaniu bez cienia wątpliwości namierzyć równowagę, kierując się umiarem i zdrowym rozsądkiem. Praktyczne wykorzystanie ogrodu nie będzie przekreślać w założeniu jego funkcji estetycznych, i dokładnie odwrotnie. Bez dwóch zdań opłacalne będzie przyjrzeć się szczegółowo własnej działce i sprecyzować cele w kontekście przyszłości. Czy koniecznością jest to, żeby inwestować w drogiego typu infrastrukturę, żeby zrobić wrażenie? Absolutnie nie. Czasami wystarcza szczypta fantazji i kreatywnego podejścia. Ostatecznie zawsze mamy możliwość też zwrócić się o konieczne wsparcie do fachowców w zakresie projektowania krajobrazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>