Projektowanie ogrodu – od czego zacząć?

Dla wielu zainteresowanych już powzięcie myśli w kwestii posiadaniu swojego zakątka ogrodniczego jest w gruncie rzeczy w takim samym stopniu ważna jak fakt zamieszkiwania w wolnostojącym domu. I nie ma się czemu dziwić. Wszak kawałek swojej własnej ziemi, który możemy zagospodarować wedle swej unikalnej fantazji, to tylko nieosiągalne marzenie osób, które mieszkają w klasycznych blokach. Jednak aranżacje ogrodów to niełatwe działanie, a przede wszystkim dla osoby, która nie ma doświadczenia na takiej płaszczyźnie. Spore grono ludzi szuka więc fachowej ramy wsparcia w tym działaniu.
Samodzielne projektowanie ogrodu należy koniecznie rozpocząć od wstępnie przyjętej koncepcji, co za tym idzie określenia w precyzyjny sposób celu, któremu przede wszystkim powinno służyć to wyjątkowe miejsce. Inaczej powinien zostać zaaranżowany ogród typowo pod wypoczynek, a inny charakter będzie miał ogrodowy raj o przeznaczeniu użytkowym. Wiele osób, zwłaszcza dysponujących działką o pokaźnych rozmiarach, decyduje się na uprawę własnych owoców lub warzyw na terenie ogrodu, co ma znaczenie nie tylko hobbystyczne, ale ma też praktyczny wymiar. Ewidentnie przy samym projektowaniu ogrodu nie powinniśmy postępować chaotycznie, wycinając stare drzewa czy usuwając spore gabarytowo głazy. Jak powszechnie wiemy, drzewa rosną przez wiele lat, należy więc stosownie je otoczyć opieką. Odpowiednio zaprojektowany skalniak okazać się może niepowtarzalnym dekoracyjnym czynnikiem, w dodatku wykonanym naprawdę niezwykle niskim kosztem. Trzeba postawić na drobiazgowo zdefiniowane priorytety – dla rodzin wielodzietnych może być to duży trawnik i ogrodowe meblowe zestawy; dla dwojga z kolei – zaciszne miejsce z efektownym oczkiem wodnym. W głównej mierze ogród musi być przestrzenią, w której po prostu będziemy świetnie się czuli, niezależnie od tego, jaki będzie miesiąc w roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>